Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

SİVRİSİNEKLERLE DOĞAL MÜCADELE NASIL OLMALI?

Güncelleme Tarihi: 05/04/2018

Sivrisinekler bataklıklar, lağımlar, durgun su birikintileri, eski lastiklerde biriken yağmur suları, atık su borusundaki kırık ve çatlaklarda çoğalan, yapıları sayesinde deriyi delip, kana ulaşabilen saldırdıkları canlıya bazı hastalıklar bulaştırabilen minik kan emicilerdir.
Sivrisineklerin bulaştırdıkları bazı hastalıklar Sıtma, Sarı Humma, Nil Humması, Zika Virüsü vb. hastalıklardır. Bu hastalıkların adları bizde çok bilinmese de dünya üzerinde önemli sağlık sorunlarına sebep olmaktadırlar. Ülkemiz için bu hastalıkların en önemlisi ise Sıtma hastalığıdır. Sıtma parazitleri sivrisineğin vücudunda gelişimini tamamlayarak başka insanları hasta edebilecek yeteneği kazanırlar. Bu nedenle sivrisinekler çok çabuk çoğalabilen bir canlı türü olduğu için muhakkak önlem alınması gerekmektedir.
Günümüzde sivrisineklerle mücadele mücavir alan içinde belediye, mücavir alan dışında ise Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı Sıtma Birimleri tarafından yürütülmektedir. Bu mücadele daha çok Nisan-Ekim aylarında sivrisinek erginlerine karşı araç üstü ULV cihazı ile yapılmaktadır. Ancak bugüne kadar sivrisinek mücalesinde kullanılan çeşitli kimyasal maddeler kesin bir çözüm getirmemiştir. Çünkü;
• Ekonomik değildirler.
• Sinekler bu maddelere karşı bağışıklık kazanmakta ve bu maddelerin başarısı giderek azalmaktadır. Bazı kimyasallar doku ve hücrelerde birikim yaparak kansorojen etki gösterebilmektedir
• Büyüklere zararsız olan bir takım kimyasallar bebeklere, çocuklara ve yaşlılara zararlı olabilmektedir
• Sivrisineklere karşı yararlı böcekleri, hatta sivrisinekleri yiyen kurbağaları, kertenkeleleri, bal arılarını, kuşları, balıkları ve suda yaşayan diğer canlıları öldürmektedir.
Evlerimizde bireysel olarak kovucu ve koruyucu ürünler kullanmak gerektiğinde, Sağlık Bakanlığından izinli biyosidal ürünler kullanılabilir, fakat bu ürünler amacına ve etiketine uygun kullanılmadığında hiçbir işe yaramamakta ve faydadan çok zarar verebilmektedir.
Bunların dışında sivrisinekleri yaşam alanlarınızdan uzak tutmayı başarmak için başvurabileceğiniz çok basit ve etkili doğal yöntemler de bulunuyor. Bunlar;
• Evinizde ve terasınızda sarı ampulleri kullanabilirsiniz. Sivrisinekler üzerinde itici etkisi vardır.
• Sonbaharda havuzlarınız kullanılmadığında ya üstünü örtüp kapatalım yada sularını tamamen boşaltıp sifonları açık bırakalım.
• Cam ve kapıları telleyerek mümkün olduğunca açık bırakmamaya çalışalım. Özellikle çocuklar için cibinlik kullanalım.
• Bahçenizin civarında kalıcı su birikintilerinin olmamasına dikkat ediniz. (havuz, kovalar, çeşme yalakları, lastik içleri vb.) Mevcut olanların suyunu 2-3 günde bir değiştiriniz. Çünkü sivrisinekler küçük miktardaki durgun su birikintilerine bile yumurta bırakırlar.
• Fosseptiklerinizi sıkı sıkıya kapalı tutunuz. Havalandırma borularının üzerine cibinlik veya tül geçirip sıkıca bağlayın.
• Bahçenizdeki veya arsanızdaki ahır ve kümesleri kontrol ediniz. Lüzumu halinde ilaçlama için belediyenize başvurunuz. Çünkü ergin sinekler gündüzleri buralarda dinlenirler ve kışı da ahırda, boş binaların kuytu köşelerinde geçirirler.
• Bahçenize ve evinizin etrafına kokusunda itici bir etken var olan bitkiler ekebilirsiniz. Bunlar; Fesleğen, Sardunya, Nane, Defne, Biberiye, Mercanköşk, Lavanta, Pelinotu, Sarımsak vs.
• Limonun üzerine koyduğunuz taze karanfili odanızın birkaç yerine koyarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.
• Sinkov vb. kimyasal maddeler yerine özellikle çocuklarımız için uygun olan itici maddeler içeren doğal yağları (fesleğen, okaliptüs, limon, sedir, sardunya) vücudumuza sürebiliriz. Bunlar hem ucuz hem sağlıklıdır.
• Evlerinizin çevresinde, sivrisineklerden ve başka böcek türlerinden beslenen birçok canlı mevcuttur. Bu canlıları korumakla kendinizi korumuş olursunuz. Bunlar kurbağa, kertenkele, örümcek, bukelamun, yarasa, bazı böcek türleri, balık türleri (Gambusia veya Respora cinsi balıklar), birçok kuş türü (Ebabil, Arıkuşu, Sinekkapan, Tarlakuşu) tamamen sineklerden ve onların larvalarından beslenmektedir.
Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, ülkemizde doğal mücadele ile hem kimyasal madde kullanımımın azalmasına hemde doğal ortamın ve canlı türlerinin korunmasına katkı sağlamış oluruz.

Sağlıklı ve Sivrisineksiz Günler.

  • 29598163_1832098176854247_1786598425528894793_n.jpg
  • 24991422_1832098170187581_9059460741458912302_n.jpg
  • 29595475_1832098173520914_1302540454569448841_n.jpg